(+48) 501-080-383
  • Gorączka u noworodka – co robić?

    Dodano 17 lutego 2016

    thermometer-869392_640

    Gdy niemowlakowi rośnie temperatura, Ty coraz głębiej zastanawiasz się czy na pewno wiesz jak mu pomóc. Czy można podawać paracetamol i ibuprofen? Czy kąpiele w zimnej wodzie faktycznie pomogą? Czy każdy wzrost temperatury to od razu gorączka? Ze zdrowiem dziecka lepiej nie eksperymentować. Poproś o poradę pediatrę.

    Nie lekceważ podwyższonej temperatury

    Podwyższona temperatura u dziecka, które nie ukończyło jeszcze miesiąca życia, zawsze powinna zostać skonsultowana z pediatrą. Noworodek w aspekcie gorączki jest pewnym wyjątkiem – może być poważnie chory a nie mieć gorączki. Proszę więc nie stawiać znaku równości : moje dziecko nie ma gorączki = moje dziecko jest zdrowe. Leczenie tak małych pacjentów najczęściej wymaga hospitalizacji. Podobnie mają się sprawy z gorączkującym dzieckiem trzymiesięcznym – kiedy termometr wskaże 38ºC powinniśmy natychmiast skontaktować się ze specjalistą. Nie powinniśmy lekceważyć takich objawów towarzyszących jak kaszel, katar, wymioty, biegunka, czy drgawki.

    Tylko lekarz może poprawnie zdiagnozować naszego maluszka. Także trafnie wskaże metody radzenia sobie z gorączką. W zależności wysokości, wagi i wieku dziecka, zaleci podanie środków przeciwgorączkowych. Pamiętaj, żeby postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty, to najszybsza droga do powrotu do zdrowia.

    Co jeszcze mogę zrobić?

    Jeśli słupek w termometrze podskoczył ponad normę, powinniśmy stale kontrolować temperaturę dziecka. Trudno będzie jednak przekonać malca do tego, by kilka minut trzymało termometr pod pachą. Dlatego najdokładniej można zmierzyć mu temperaturę w pupie lub przytulonego z termometrem pod pachą.

    Malca, którego temperatura stale rośnie, należy także schładzać. Nie można bowiem dopuścić do wystąpienia drgawek gorączkowych, a te mogą wystąpić już przy temperaturze 38ºC. Bądźmy jednak uważni! Woda nie może być zbyt zimna. Najlepiej jeśli będzie około jeden lub dwa stopnie niższa od temperatury ciała malucha. Dziecko można schładzać stosując także kompresy. Chłodne (nie zimne!) okłady należy przykładać do czoła oraz do brzuszka dziecka w okolicy wątroby. Błędem jest stosowanie samego chłodzenia bez podania leków przeciwgorączkowych. Jeśli stan małego pacjenta się nie poprawi, to należy jeszcze raz skonsultować się z lekarzem.

  1. mama pisze:

    dziękuje za rady!

  2. dr Magda pisze:

    Prosze, to nie zawsze takie proste jak się wydaje:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.