(+48) 501-080-383
  • Biegunka i wymioty u dziecka. Fakty i mity

    Dodano 17 lutego 2016

    baby-443390_640

    Biegunka, nudności, wymioty. To pełen przekrój nieprzyjemnych dolegliwości, które nierzadko dotykają najmłodszych. Jeśli przebieg choroby nie jest gwałtowny, to spokojnie można leczyć naszą pociechę w domu. W razie pogorszenia stanu dziecka należy skonsultować się z lekarzem.

    Po pierwsze: co robić ?
    Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, gdy biegunka i wymioty utrzymują się kilka godzin, cechy odwodnienia, towarzyszy im wysoka gorączka, zaburzenia świadomości. Wówczas sytuacja może zrobić się poważna. Najczęstszym powodem tej choroby są wirusy, w tym popularne Rotawirusy. Tylko lekarz może poprawnie ocenić stan dziecka oraz zalecić przeprowadzenie badań.

    Po drugie: łagodź przebieg
    Jeśli dziecko zmaga się z biegunką i wymiotami trzeba reagować natychmiast. Jeśli przebieg jest łagodny, możemy leczyć dziecko w warunkach domowych. Powinniśmy wtedy zadbać o jego odpowiednie nawodnienie. Zbyt duża utrata płynów będzie tylko powodem kolejnych problemów – w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do hospitalizacji. Chcąc temu zapobiec podawajmy choremu dziecku płyny zawierające elektrolity. Pilnujmy, by mały pacjent pił płyny często i małymi łykami. Duże ilości płynów na raz mogą bowiem wzmagać wymioty. Równolegle można podawać dziecku probiotyk, którego zadaniem będzie odbudowa pożytecznej flory bakteryjnej jelit. Nie podawajmy za to węgla aktywnego ani leków hamujących perystaltyke jelit u małych dzieci, które zalecane są osobom dorosłym.

    Pamiętajmy także o tym, że dziecko cierpiące z powodu wymiotów i biegunki wymaga specjalnej diety. Zadbaj, by w jego menu znalazły się lekkostrawne potrawy. Dobrym wyborem będzie mleko z kleikiem ryżowym, kaszki, łagodna zupa pomidorowa lub domowej roboty kisiel. Między bajki można dziś wsadzić porady dotyczące tego, że malucha w takim przypadku można leczyć głodówką. Organizm malucha musi mieć przecież siłę, by się zregenerować.

    Po trzecie: higiena
    Jeśli opiekujesz się dzieckiem, które zmaga się z biegunką i wymiotami, to musisz szczególnie zadbać o higienę. Tak samo powinni postępować pozostali domownicy. Częste mycie rąk, sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń uchroni przed rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów. Pamiętaj także, że dziecko może zarażać jeszcze nawet przez 48 godzin po ustąpieniu objawów. Na wszelki wypadek nie zostawiaj go więc w przedszkolu lub żłobku w tym czasie. Niech w pełni dojdzie do siebie w domu.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.