Dzieciaki wiedzą, że poznawanie otoczenia jest pasjonujące. Szczególnie, jeśli odkrywają tajemnice świata wszystkimi zmysłami. Nie ma się więc co dziwić, jeśli nasza córka spróbuje sprawdzić jak smakuje kreda lub jeśli syn wykąpie się w kałuży. Bywa jednak, że maluch nieroztropne zdecyduje się przeprowadzić… bardziej niebezpieczne eksperymenty. Co zrobić, jeśli dziecko wsadzi sobie do ucha jakiś przedmiot?
Skontaktuj się z lekarzem
Wszelkie koraliki, gumki do mazania, kawałki ciastek czy bibułka – wszystko, co jest dostatecznie małe żeby zmieścić się do ucha dziecka może tam właśnie wylądować. Niekiedy minie trochę czasu zanim maluch przybiegnie do nas z płaczem o pomoc, ale… czasem może także nie chcieć się przyznać do tarapatów w jakie się wpakował. Tymczasem ciało obce nie wyciągnięte z ucha w porę może być powodem przebicia błony bębenkowej, wystąpienia zakażenia lub nawet uszkodzenia słuchu. Dlatego gdy tylko maluch zacznie skarżyć się na ból ucha, problemy ze słuchem i zawroty głowy – skontaktuj się z lekarzem. Mogą się tam bowiem skrywać jakieś „skarby”.
Nic na własną rękę
Zanim porozmawiasz ze specjalistą przypilnuj, by malec nie próbował niczego z ucha wyciągać samodzielnie. Jest niemal pewne, że zrobi to nieumiejętnie. Paluszkami wepchnie przedmiot głębiej, a to tylko pogorszy sprawę. Samodzielnie – bez dokładnych wytycznych lekarza – także nie próbuj wyciągać dziecku niczego z ucha. Jeśli malec będzie niespokojny, to każda próba wyciągnięcia mu czegokolwiek z ucha pensetą lub patyczkiem higienicznym także jest z góry skazana na porażkę.
Pediatra lub laryngolog najlepiej wie jak bezpiecznie usunąć przedmiot z ucha dziecka. Spokojnie można stwierdzić, że do takich okoliczności dochodzi każdego dnia. W łagodnych przypadkach, jeśli ciało obce nie osadziło się głęboko w uchu, lekarz może przeprowadzić lub zalecić płukanie zatkanego uszka podopiecznego. Może także usunąć przedmiot z pomocą specjalistycznego sprzętu medycznego. W bardziej skomplikowanych sytuacjach może podjąć decyzję usunięcia przedmiotu w znieczuleniu ogólnym.
Wyjaśnij zagrożenia
To jednak nie zdarza się często. Z reguły maluch zapomina o całej sprawie już po kilku minutach od wykonania zabiegu przez lekarza. Warto więc porozmawiać z dzieckiem i na spokojnie wytłumaczyć mu zagrożenie. Jeśli zrobimy to w formie zabawy to dziecko lepiej to zrozumie i zapamięta. O przeprowadzenie takiej rozmowy możesz poprosić także pediatrę, na przykład podczas wizyty w gabinecie.