(+48) 501-080-383
  • Nie lekceważ pleśniawek

    Dodano 1 marca 2016

    baby-19295_640

    Wygląda jak mleczny kożuch. Tymczasem biały nalot w buzi naszego malucha to pleśniawki. Choć nie są wyjątkowo groźne, to wymagają odpowiedniego leczenia. Sprawiają bowiem maluchowi ból. Co więcej, dolegliwości z powodu drożdżaków może odczuć także karmiąca mama.

    Możesz nawet nie zauważyć…

    Pleśniawki to rodzaj infekcji wywołanej grzybem. Charakterystyczne dla tej choroby białe naloty najczęściej tworzą się na języku. Bywa jednak, że pojawią także na przełyku, podniebieniu, dziąsłach czy po wewnętrznej stronie policzków. Początkowo będzie ich mało, więc być może je przeoczysz. Nawet maluch może nie dać po sobie poznać, że dzieje się coś niedobrego. To będzie się jednak zmieniać wraz z rozwojem pleśniawek. Dziecko stanie się marudne, rozdrażnione oraz straci apetyt. Będzie odsuwać się od piersi lub butelki. I nie ma w tym nic dziwnego, jeśli przełykanie będzie dla niego bolesne.

    Drożdżaki to wbrew pozorom powszechna infekcja u niemowląt. Także kilkulatki łatwo ją łapią. Szczególnie, jeśli przechodzą leczenie antybiotykami, ich odporność jest obniżona lub gdy zdarza się im wkładać zabawki lub brudne rączki do ust. To najczęstsze przyczyny tej infekcji u dzieci.

    Lekarz wskaże metody leczenia

    Nie próbuj leczyć dziecka domowymi sposobami. Wiele z nich nie tylko brzmi wątpliwie, ale nie mają także potwierdzenia w rzeczywistości. Z drugiej strony – objawów nie można także lekceważyć, bo drożdżaki także nie znikną same z siebie. Ich rozwój może się tylko pogłębiać, a dolegliwości z nimi związane będą bardziej uciążliwe.

    Stąd ważne jest, żeby skontaktować się z lekarzem tuż po wystąpieniu pierwszych objawów. Tylko pediatra może zalecić podanie maluchowi odpowiednich leków. Takich, które będą dopasowane do wieku i zaawansowania choroby. Prawdopodobnie przepisze jeden z preparatów grzybobójczych dostępnych w aptece. Pomoże także ustalić dokładną przyczynę i doradzi jak skutecznie zapobiegać nawrotom pleśniawek. A nie jest tajemnicą, że te wracają często.

    Mamo, pamiętaj

    Karmiące mamy powinny pamiętać, że jeśli ich maluch zmaga się z drożdżakami, to same także powinny o siebie szczególnie zadbać. To dlatego, że pleśniawki u dziecka mogą być powodem bolesnego zakażenia sutków matki. I odwrotnie – grzybica brodawek może być przyczyną wystąpienia zakażenia. Stąd w przypadku tej infekcji, ważne jest leczenie „w tandemie”.

  1. Kasia pisze:

    Na pleśniawki najlepszy jest malinowy Dentosept A Mini w sprayu – można nim łatwo dotrzeć w każde miejsce w jamie ustnej, ma przyjemny smak i przyda się przy ząbkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.