(+48) 501-080-383
 • Spostrzeżenia z podróży samolotem

  Dodano 16 października 2016

  dziecko w samolocie

  Niedawno wracałam samolotem z wakacji. Kiedy samolot zaczął obniżać wysokość lotu podchodząc do lądowania, w samolocie słychać było głośny płacz dzieci. Przerażający płacz i „mamo ucho boli”. Z pewnością byliście Państwo świadkami takich sytuacji. Dlaczego dziecko boli ucho w trakcie lądowania? Ból uszu pojawia się na skutek gwałtownej zmiany ciśnienia. Problem dotyczy ucha środkowego, które jest połączone z gardłem trąbką słuchową. Przeziębienie, zapalenie zatok, alergie i gwałtowne zmiany ciśnienia powodują jej obrzęk, przez co zatrzymuje się w niej powietrze. To właśnie z tego powodu odczuwa się ucisk, a nawet silny ból. Dzieje się tak podczas startu, choć u małych dzieci, głownie jednak podczas lądowania samolotu. Jak zatem pomóc dziecku

  Podczas lądowania nie należy spać. Starsze dzieci mogą żuć gumę lub ssać kwaśny cukierek, popijać sok, aby prowokować odruch połykania i zatykać nos. Gdy uszy zaczynają się zatykać, można kilka razy szeroko ziewnąć i przełknąć ślinę. W ten sposób powietrze z trąbek słuchowych przemieści się do ucha środkowego i po kłopocie.

  Małe dzieci zwłaszcza niemowlęta również mogą pić czy to z butelki, czy być karmione piersią. Każde dziecko na 20 minut przed startem samolotu i rozpoczęciem lądowania powinno otrzymać obkurczające krople do nosa jak również lek przeciwbólowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.